Iisrael

Iisrael on riik Edela-Aasias, Vahemere idakaldal, Lähis-Idas. Iisraeli naaberriigid põhjas on Liibanon, kirdes Süüria, idas Jordaania ning edelas Egiptus. Lõunatipus asub Punase mere Aqaba laht.

Oma väikesele pindalale vaatamata on Iisraeli maastik vägagi varieeruv. Samal ajal kui Põhja-Iisraelis asuval Hermoni mäel on lumised nõlvad, mägitaimestik ja –loomastik, siis Lõuna-Iisraelis, Eilati lahes, on suurepärased korallrifid ja värvilised kalad, mis iseloomustavad troopilisi vöötmeid. Nende kahe äärmuse vahel asetsevad aga kuivad kõrbealad, lopsakad oaasid, rohelised vahemerelised metsad ja madalaim punkt maailmas – Surnumeri (417 m alla merepinna).

Kliima

Nagu maastik, nii on ka kliima Iisraelis väga mitmekesine: kuumad niisked suved ja pehmed märjad talved rannikualal (nt Haifa ja Tel Aviv); kuivad ja mõnusalt soojad suved ning mõõdukalt külmad talved vihma ning juhusliku kerge lumega mägedes (nt Golani kõrgustik); kuumad ja kuivad suved ning meeldivad talved Jordani orus (nt Tibeeria); aastaringselt poolkuivad tingimused soojadest kuumade päevadeni ning jahedate öödega lõunas (nt Eilat ja Surnumere piirkond). Iisraelis on pikk suvi (aprillist novembrini), mil on rohkesti päikesepaistet, ja lühike talv, kuhu jäävad vihmaperioodid.

Transport

Iisraeli teed on üsna heas korras ning riigi väikese pindala tõttu on vahemaad lühikesed. Ühiskondlik transport on Iisraelis hästi arenenud ja mugav, mistõttu on võimalik pea igasse sihtkohta pääseda mõistliku hinnaga. Mugavaimaks ja soodsaimaks viisiks Iisraelis reisida on raudteetransport. Võimalik on kasutada ka privaattakso teenust, kuid sellest soodsam on kasutada marsruuttaksot. Kõige populaarsemaks ühiskondlikuks transpordiks on bussid, mis on tavaliselt mugavad ja varustatud konditsioneeriga, teenuse hinnad on soodsad ning toimivad regulaarsed sõidugraafikud. Arvestada tuleb sellega, et paljud bussi- rongi- ja lennuliinid ei tööta sabati ja juudipühade ajal (teenus lõpetatakse reede pärastlõunal ning taastatakse laupäeva õhtul). Suuremates Iisraeli linnades on olemas ka rahvusvahelised autorendifirmad Hertz, Avis ja Budget. Liiklus pole väga keeruline, kuna Iisraelis on korralik teedesüsteem ning väljas on arusaadavad märgid.

Ühistransport toimib Iisraelis hästi. Siingi tuleb pöörata tähelepanu sellele, et enamuses linnades liinibussid sabati ajal ei käi, ka linnadevahelised bussid ei liigu. Sel ajal saab ühest linnast teise sõiduks kasutada mikrobusse, mis väljuvad tavaliselt bussijaamast. Igal ajal saab muidugi kasutada taksot. Taksosõit ei ole kallis, kuid välismaalasel tasuks sõidu hinnas eelnevalt kokku leppida või nõuda, et juht lülitaks sisse taksomeetri.

Vaktsineerimised

Iisraelisse reisimisel tervise pärast muretsema ei pea. Vaktsineerimisi ühegi haiguse vastu teha ei tule. Arstiabi ja haiglad on saadaval kõikides peamistes linnades. Esmaabi- ja tervishoiunõuded vastavad väga kõrgetele lääneriikide standarditele.

Julgeolek

Iisraelis toimuvate terrorirünnakute ja rahutuste tõttu on oluline osa sealsel julgeolekul ja selle tagamisel. Peamine risk julgeolekule seisneb palestiinlastest võitlejate ja Iisraeli jõudude vahelisel vaenul. Peamiselt leiavad suuremad rahutused aset siiski vaid Gaza sektoris, Jordani Läänekaldal ja Ida-Jeruusalemmas ning neid alasid peaksid turistid vältima. Samuti tuleks enne Iisraeli reisimist viia ennast kurssi olukorraga Iisraeli ja selle naabrite suhetes, kuna aegajalt võib tekkida ka nendevahelisi sõjalisi kokkupõrkeid.
Rohkem infot Välisministeeriumi kodulehelt >

Viisa

Eesti kodanikud võivad Iisraelis viibida ilma viisata kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

Eesti kodanikul peab Iisraeli saabudes olema kaasas pass (kehtiv vähemalt 6 kuud pärast saabumispäeva), tal peab olema ette näidata tagasisõidupilet ja riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid.

Riiki saabujale lüüakse passi sissesõidutempel. Kui isikul on plaanis sama passiga hiljem külastada mõnda araabia riiki (v.a. Egiptus või Jordaania), siis võib Iisraeli saabudes paluda, et sissesõidutemplit passi ei löödaks. Viimastel aastatel on üldiselt tavaks piiril siiski tempel passi lüüa ja vaidlustesse sel teemal laskuda ei maksa. Pealegi võib sissesõidutempli puudumine tekitada raskusi Iisraelis ringiliikumisel, eelkõige juhul, kui on plaanis külastada Palestiina alasid ja läbida selleks mõni Iisraeli kontrollpunkt.

  Tel Aviv ja Jeruusalemm – suurimad ja elavaimad linnad Iisraelis, kus on riigi parimad võimalused ööeluks, meelelahutuseks ja sisseostude tegemiseks. Tel Avivis asub Tel Avivi muuseum ja Diasporaa muuseum. Iisraeli Filharmoonia, mis on kõrgel tasemel sümfooniaorkester. Dizengoffi väljak paljude poodide ja kohvikutega. Jaffo ajaloolised kvartalid, kunstnike kvartalid, Püha Peetruse kirik.

Enamus Iisraeliga seotud turismiobjekte on seotud religiooniga.
Kesarea –kuningas Herodese linn, rooma amfiteater.

Haifa - Bahai tempel ja imelised terassaiad, Karmeli mägi, mis pakub kauneid panoraamvaateid. Haifa on Iisraeli suurim sadamalinn, kuhu tulevad turistid laevadega Kreekast, Küproselt ja Türgist ja kruiisireisijad.

Akko- muistne sadam ja ristisõdijate linn.

Naatsaret ja Galilea järv. Naatsaret on koht, kus kasvas Jeesus üles, seal asub ka Ilmutuse kirik ning 3. at. sünagoogi varemed. Kristus ristiti Jordani jões, mis saab alguse Galilea järvest. Paljud Piibli sündmused ja ka mitmed imed. Armageddoni väli. Kapernaumis.

Ajaloolist Jeruusalemma nimetatakse ka Kolme Usu Linnaks. Õlimägi, Ketsemani aed mäe jalamil ja lummavad vaated linnale. Via Dolorosa- tee, mida mööda Jeesus kõndis Kolgata mäele, mis päädib Püha Haua Kirikuga. Vana-Jerusalemma peatänav cardo- juudi kvartal. Yad Vashem (Iisraeli põhimemoriaal juudi holokaustile Teise Maailmasõja ajal), Holokausti muuseum ja Iisraeli muuseum, kus lisaks ajaloolistele ja kultuurilistele eksponaatidele leidub Picasso, van Gogh’i ja Rodin’i töid.
Olulisimad kohad kristlastele: Oliivide mägi, Via Dolorosa, Hauakirik. Templimägi, mis on püha paik nii kristlastele, moslemitele kui ka juutidele, Al Aqsa mošee, mis on islamiusulistele kõige püham koht Meka ja Medina järel, ning Läänemüür ehk Nutumüür, mis on ainsaks järele jäänud osaks Juudi templist, mis hävitati roomlaste poolt 70. a. p. Kr. Siioni mägi, kus asub kuningas Taaveti haud ning kus arvatakse olevat viimase õhtusöömaaja ruum
Kaasaaegses Jerusalemmas asuvad tänapäeva kvartalid, Hadasi meditsiinikeskus. M. Chagali vitraazid, Iisraeli Parlamendihoone- Knesset. Skulptuuride aed Billy Rose.

Surnumeri. Väga omapärane on Surnumere-äärne piirkond, mis on tingitud Surnumere madalast asetusest. Surnumeri asub Juuda kõrbest läänes ning sellest põhjas on Juuda mäed kust voolab Surnumerre Jordani jõgi, muutes selle ümber oleva oru lopsakaks ja viljakaks ning allikate ja koskede rikkaks. Kuulsaim oaas Surnumere lähedal on aga Ein Gedi, kuhu on rajatud ka kaunis looduspark. Lisaks kaunile loodusele peetakse Surnumere piirkonda juba iidsetest aegadest üheks kõige tervislikumaks puhkuspaigaks. Seal paistab päike 330 päeva aastas, kõige jahedam on jaanuaris (11 – 20 Co) ja kõige kuumem juulis (28 – 38Co). Surnumere vesi aga sisaldab kokku 21 mineraali (kümme korda rohkem kui Vahemeri), sealhulgas magneesiumit, kaltsiumit, broomi ja kaaliumit. Sealse vee soola- ja mineraalirohkus on nahale rahustava ja niisutava toimega ning aktiveerib vereringet. Surnumere lähedal on võimalik supelda ka kuumaveeallikates ning väävlivannides, mis on hea vereringele ning varustab keha hapnikuga. Kuigi surnumeres puudub selle soolasuse tõttu igasugune elu, on seal väga kasulik must muda, millel on nii kosmeetiline kui ka raviv mõju. See puhastab ja stimuleerib nahka, vabastab lihas- ja emotsionaalsetest pingetest, kergendab reumavalusid ning parandab üldist vereringet. Mineraaliderohke Surnumeri muudab ka sealse õhu tervislikuks, seal on 8% rohkem hapnikku kui kusagil mujal ning seetõttu on ka kergem hingata.

Naatsaret ja Galilea järv. Naatsaret on koht, kus kasvas Jeesus üles, seal asub ka Ilmutuse kirik. Kristus ristiti Jordani jões, mis saab alguse Galilea järvest. Paljud Piibli sündmused ja ka mitmed imed, mida Jeesus tegi, leidsid aset Galilea järve ümbruses.

Lisaks vaatamisväärsustele on Iisraelis mitmeid võimalusi aktiivseks puhkuseks ning rekreatsiooniks. Peamised ressursid rekreatsiooniks ja muudeks tegevusteks on.:
Vahemere rannik – rannapuhkuse võimalused suveperioodidel Netaania ja Herzliya kuurortides.
Eilat – ligipääs Punasele merele. Seega populaarne talvine päikesepuhkuse veetmiskoht, kus on võimalused veealuseks fotograafiaks, sukeldumiseks ja veespordialadeks.
Juuda mäed ja Negevi kõrb – võimalused seiklusturismiks, s.h matkamine, jalgrattasõit, jeebi-safari, kaljuronimine, kaamelisõit jms.
Kibuts on unikaalne Iisraeli eksperimentaalne kommuunielu. Mõned kibutsid on oma sotsiaalsetest ideaalidest tulenevalt hakanud turistidele tehtava töö eest maksma sellega, et pakuvad külalistemaja tüüpi majutust.

Galilea ja Jeruusalemm meelitavad ligi suurel hulgal kristlastest palverändureid, eriti ülestõusmispühade ajal. Ein Gedi – oaas kahe allika vahel. Seal on looduspark, kus on erinevate pikkustega matkarajad, mis viivad mööda jugadest, allikatest, koobastest ja kanjonitest. Pargis võib näha erinevaid kõrbeloomi. Veel saab seal supelda looduslikes madalaveelistes basseinides.
Golani kõrgendikud – vähesel määral on võimalik tegeleda suusatamisega.
Jordaania jõgi – võimalik sõita kanuudega.

 

 

 • Eilat

  Eilat

 • Ieruusalemm

  Ieruusalemm

 • Surnumeri

  Surnumeri

Eesti kodaniku pass

Viisavaba.
Turistina on õigus Tššiilis viibida 90 päeva poole aasta jooksul.

 Vajalikud dokumendid:

 • pass, kehtiv vähemalt 6 kuud pärast reisi
 • edasi- tagasi piletite broneering
 • soovitav majutuse kinnitus või info kutsujate kohta Iisraelist
 • riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid, näit. krediitkaart
 • soovitav on tervise- ja reisikindlustus
 • soovitav on ennast enne reisi registreerida Eesti Välisministeeriumi kodulehel: SIIN

 Iisrael võib teha piiranguid riiki sisenemisel. Isikutel, kes on varem Iisraelis töötanud või külastavad Iisraelis elavaid välismaalasi,on soovitav enne Iisraeli külastust pöörduda Iisraeli saatkonda Helsinkis ja täpsustada piiri ületamisega seotud asjaolusid ja võimalikke piiranguid.

Vene kodaniku pass, olemas elamisluba Eestis

Viisavaba turismi eesmärgil kuni kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

Vajalikud dokumendid:

 • pass, kehtiv vähemalt 6 kuud peale reisi
 • kehtiv elamisluba Eestis (originaal)
 • edasi- tagasi piletid
 • soovitav majutuse kinnitus või info kutsujate kohta Iisraelist
 • tervisekindlustus kogu reisi perioodiks
 • riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid
 • soovitav on ennast enne reisi registreerida Eesti Välisministeeriumi kodulehel: SIIN
 

 Eesti hall välismaalase pass, olemas elamisluba Eestis

Viisa vajalik.

Viisat ei saa taotleda reisibüroo kaudu, iga taotleja peab minema isiklikult saatkonda.

Soovitav on eelnevalt saatkonnaga kokku leppida külastuse aeg.

Vajalikud dokumendid:

 • pass, kehtiv vähemalt 6 kuud pärast reisi
 • koopia kehtivast alalisest elamisloast Eestis või ID kaardi mõlemast poolest
 • 1 ankeet
 • 2 ühesugust passifotot, mitte vanemad kui 6 kuud
 • töökoha garantiikiri (originaal, inglise keeles), mis kinnitab et töökoht säilib reisi vältel või kiri õppeasutusest, mis kinnitab et isik saab jätkata õpinguid samas õppeasutuses peale reisilt naasmist
 • pangakonto väljavõte (viimased 3 kuud), panga templiga, originaal
 • pensionärid: pensioni laekumist tõendav väljavõte (3 viimast kuud), originaal
 • tervisekindlustus koge viisa perioodiks
 • hotelli broneering
 • edasi-tagasi piletite broneering

Viisalõiv: 18€

Tähtaeg: 1 nädal konsulaadi siseselt.

Ankeeti leiate SIIT

 

Lisainfo

Viisaga seotud küsimused ja päringud saada e-mailile sputnik1@sputnik.ee või helista 6 466 400.