Iirimaa

Ülejäänud saareosal asub Suurbritannia- ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigi koosseisu kuuluv Põhja-Iirimaa. Saart, mille pindala on 81,638.1 km² piirab läänest Atlandi ookean, kirdest Põhja kanal, idast Iiri meri ja kagust Keldi meri. Iirimaa rannikualad on üsna mägised ja koosnevad peamiselt kaljudest ja küngastest, Iirimaa keskosa seevastu on üsna tasane.

Iirimaa jaguneb neljaks provintsiks: Connacht, Leinster, Munster ja Ulster, mis omakorda jagunevad 32-ks maakonnaks. Peale Iiri vabariigi moodustamist 06.12.1922.a jäid kuus üheksast Ulsteri maakonnast Põhja-Iirimaa koosseisu ja ülejäänud 26 moodustavad tänapäevase Iiri vabariigi.
 

Üldinfo

Geograafia

Iirimaa on saar, mis asub Euroopa kõige loodepoolsemas nurgas.
Pindala: 70 282 km2 [Põhja-Iirimaa: 14 139 km2].

Kliima

Golfi hoovuse ja pidevate, peamiselt edelast puhuvate tuulte mõjude tulemusena, on Iirimaa kliima ühtlane ja temperatuur on terves riigis sarnane. Kõige külmemad kuud on jaanuar ja veebruar, kus keskmine päevane temperatuur püsib 4°C ja 7°C vahel, ning kõige soojemad kuud on juuli ja august (14°C kuni 16°C). Temperatuurid alla -10°C või üle 30°C on väga haruldased.
Madalamatel aladel jääb aasta keskmine sademete hulk peamiselt 800 ja 1200 mm vahele, kuid võib idapoolsematel aladel olla vähem kui 750 mm ja läänepoolsematel aladel ületada 1500 mm. Mägisematel aladel on aasta keskmine sademete hulk üle 2000 mm.

Rahaarv

4.2 miljonit.

Keel

Inglise keel on teine riigikeel ning väljaspool Gaeltachti alasid, kus räägitakse jätkuvalt iiri keelt, on see peamine töökeel.

Usk

Rooma katolik 95%, protestante 5%. Iiri põhiseadus tagab kõigile kodanikele südametunnistuse- ja usuvabaduse.

Transport

Soovitavalt on kasutada rendiautot, kuna bussid kõikjal ei sõida või sõidavad mööda väga pikka ringi, samas on auto rent suhteliselt kallis lõbu. Arvestama peab, et liiklus on vasakpoolne. Talvekuudel on paljud bussiliinid suletud.

Köök

Kõige levinum silt Iirimaal on ümmargune Guinessi silt. Eks enamus külalisi proovib kuulsat õlu maitset ka mõnes kohalikus iiri pubis. Pubisid on kõikjal, turistid muidugi satuvad neisse eelkõige Dublinis ja mõningates turistidele eriti populaarsetes kohtades. See aga tõstab võimalust, et pubis õhtul ka elavat muusikat mängitaks. Kui veab, võib sattuda tõeliselt häid ja tuntud esinejaid kuulama. Kuid igast esinemisest ei tasu oodata fantastilist õhkonda, kõik sõltub sajast pisiasjast ning ilmselt kõige enam hetkel pubis viibivast seltskonnast. Iirlased oskavad teha veel väga head kohvi ja teed ning nende küpsetised on väga-väga maitsvad. Kohvi pakutakse mitte tillukeses tassis vaid tavaliselt mõõduka suurusega kruusis (ehk ka suures tassis). Pealepandav piim vahustatakse ning kogu tulem on tõeliselt maitsev - ei mitte kange ega ka mitte lahja vaid lihtsalt hea kohv. Halba kohvi tundus Iirimaal võimatu saada olevat. Igasugused keekse ja kuklikesi tehakse nii lisanditeta kui ka lisanditega (näiteks pähklid, sokolaad, rosinad, viski, porter - viimased tasub proovida). Soodaleib, mille üle iirlased uhked on, ei ole leib, vaid tume soodamaitseline küpsetis, millele tuleb kindlasti söömisel midagi peale määrida ning midagi muud juurde haugata.